اخبار

صادرات غیرنفتی ۳۷میلیارد و ۳۶۳ میلیون دلار و واردات ۴۲میلیارد و ۷۹۶میلیون دلار

صادرات غیرنفتی

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران به نقل از دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات در خصوص میزان تجارت خارجی کشور در یازده ماهه سال جاری، در مجموع به ارزش ۳۷ میلیارد و ۳۶۳ میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱٫۵۲ درصد کاهش داشته است.
میزان وزنی صادرات غیرنفتی ۸۳ میلیون و ۲۹۳ هزار تن بوده که ۱۵٫۷۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
براساس این گزارش، «سنگ‌آهن» به ارزش یک میلیارد و ۲۵۸ میلیون دلار، «پروپان مایع شده» به ارزش یک میلیارد و ۱۲۲ میلیون دلار و «قیر نفت» به ارزش یک میلیارد و ۶ میلیون دلار ازعمده‌ترین اقلام صادراتی در این مدت بوده‌اند.
از مجموع صادرات غیرنفتی کشور، ۹ میلیارد و ۴۷۹ میلیون دلار به «میعانات گازی»، ۹ میلیارد و ۸۵۵ میلیون دلار به «محصولات پتروشیمی» و ۱۸ میلیارد و ۲۹ میلیون دلار به «سایرکالاها» اختصاص داشته است.
براساس این گزارش، بیشترین میزان کالاهای صادراتی در این مدتبه کشورهای چین، عراق، امارات متحده عربی، هند و افغانستان صادر شده است.
میزان صادرات کشورمان در طی یازده ماهۀ سال ۱۳۹۲، به کشور چین ۶ میلیارد و۵۸۲ میلیون دلار، به عراق ۵ میلیارد و ۲۶۵ میلیون دلار، به امارات متحده عربی ۳ میلیارد و ۲۳۷میلیون دلار، به هند ۲ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار و به افغانستان ۲ میلیارد و ۱۸۴ میلیون دلار بوده است.

واردات

براساس این گزارش در یازده ماهه سال جاری، ۲۹ میلیون و ۲۰۵ هزار تن کالا به ارزش ۴۲ میلیارد و ۷۹۶ میلیون دلار وارد کشور شده است که این میزان از لحاظ وزنی ۱۹٫۰۵ درصد و از لحاظ ارزش دلاری، ۱۱٫۹۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.
اقلام عمده وارداتی در این مدت شامل «برنج» به ارزش۲ میلیارد و ۹۳ میلیون دلار، «کنجاله» به ارزش یک میلیارد و ۶۳۵ میلیون دلار، «ذرت» به ارزش یک میلیارد و ۳۰۷ میلیون دلار، «وسایل نقلیه با موتورپیستونی درونسوز با حجم سیلندر ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سانتیمتر مکعب» به ارزش یک میلیارد و ۹۷ میلیون دلار و «گندم» به ارزش یک میلیارد و ۷۰ میلیون دلار بوده است.
کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در این مدت به ترتیب امارات متحده عربی، چین، هند، جمهوری کره و ترکیه بوده‌اند.
در این مدت ۹ میلیارد و ۲۴۶ میلیوندلار کالا از کشور امارات متحده عربی، ۸ میلیارد و ۴۰۷ میلیون دلار از چین، ۳ میلیارد و ۷۲۸ میلیون دلاراز هند، ۳ میلیارد و ۳۷۶ میلیون دلار از جمهوری کره و ۳ میلیارد و ۲۴۷ میلیون دلار از ترکیه وارد کشور شده است.

ارسال سوال

کاربر گرامی می توانید سوالات خود را با تکمیل فرم زیر از کارشناسان ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوال شما پاسخ می دهند.